Par Mani

Lauris Emke

Viss sākās 2014. gadā, kad atklāja mielomu! Un 2015. gadā – B hepatītu ar toksisku aknu bojājumu.

Mana diagnoze

Mieloma ir ļaundabīga asins sistēmas saslimšana un otra izplatītākā asins sistēmas onkoloģiskās slimības forma. Tas ir asins vēža veids, kas attīstās no plazmas šūnām kaulu smadzenēs. Mielomu bieži sauc arī par multiplo mielomu, jo lielākajai daļai cilvēku tās diagnosticēšanas brīdī ir vairāki kaulu bojājumi. Šī slimība sastopama 1% no visiem ļaundabīgu audzēju gadījumiem.

Cēloņi

Slimības gaitā plazmatiskās šūnas – balto asins šūnu veids, kas atrodams kaulu smadzenēs – tiek patoloģiski izmainītas (tā dēvētās mielomas šūnas) un izdala tikai viena veida antivielas, kas pazīstamas kā monoklonālais paraproteīns. Vēža gadījumā šīs patoloģiskās plazmatiskās šūnas ar laiku izplatās visās kaulu smadzenēs.

Kaulu smadzenes atrodas vairākās vietās ķermenī, ieskaitot mugurkaulu, galvaskausu, plecus, ribas un iegurni. Mielomas šūnu uzkrāšanās kaulu smadzenēs samazina normālu asins šūnu veidošanos pietiekamā daudzumā. Dažkārt mielomas šūnu grupas var uzkrāties arī mīkstajos audos ārpus kaulu smadzenēm (plazmacitomas).

Lai arī precīzs mielomas cēlonis vēl nav noskaidrots, ir zināmi faktori, kas saistīti ar paaugstinātu šīs slimības risku. Atsevišķas ķīmiskas vielas, augsts radiācijas līmenis (piemēram, darbs atomelektrostacijā) un vīrusi (piemēram, HIV) ir saistīti ar paaugstinātu mielomas risku. Ja slimība ir arī kādam asins radiniekam, tas liecina, ka var būt iedzimta uzņēmība pret mielomu un saslimšanas risks ir nedaudz augstāks. To var ietekmēt arī vecums un dzimums, proti, mieloma biežāk sastopama vecāka gadagājuma cilvēkiem.

Simptomi

Mielomas slimības gadījumā organisms var tikt ietekmēts dažādi. Piemēram, vairojoties patoloģiskām plazmatiskām šūnām kaulu smadzenēs, var tikt kavēta normāla asinsrade, kas var veidot leikopēnijas, anēmijas un trombocitopēnijas attīstības riskus. Tāpat šīs šūnas var būt gan mīkstajos audos, gan arī skeleta sistēmā. Monoklonālais paraproteīns var radīt dažādu smaguma pakāpju nieru bojājumus un asiņu hiperviskozitāti, kā arī izmainīt humorālo (antivielu izstrādāšana) imunitāti.

Par mielomu var vēstīt tādi simptomi kā kaulu sāpes vai salauzts kauls bez acīmredzamas traumas, arī biežas infekciju saslimšanas vai infekcija, ko ir grūti uzveikt. Par to liecina arī nogurums, elpas trūkums vai paātrināta sirdsdarbība, nieru problēmas, stipra deguna asiņošana vai zilumi, kas parādās arī pēc spiediena uz ādu; tāpat uz to var norādīt slikta dūša, miegainība vai apjukums, kā arī patoloģiska asins aina.

Ārstēšana

Diagnoze “mieloma” tiek noteikta pēc vairākiem izmeklējumiem un medicīniskajiem testiem, sniedzot kopēju priekšstatu par ķermenī notiekošajām izmaiņām. Liela daļa testu tiks atkārtoti regulāri, lai uzraudzītu, vai slimība progresē vai regresē.

Savukārt, mielomas ārstēšanā ir noteikti trīs galvenie mērķi: apturēt vai palēnināt mielomas progresēšanu; veicināt un pagarināt slimības remisijas (stabilos periodus); uzlabot slimnieka dzīves kvalitāti, atvieglojot simptomus. Mieloma nav pilnībā izārstējama, kā arī pastāv slimības atgriešanās risks pēc stabilā perioda, kas nozīmē, ka galvenā ārstēšanas metode ir ķīmijterapija.

Mans stāsts

Viss sākās ar nogurumu, biežu slimošanu un dīvainu pašsajūtu. Tam visam klāt mugurkaula sāpes. Strādāju ar temperatūru, nepārtraukti dzerot paracetamolu. Dēļ noguruma un sāpēm man visu laiku no rītiem bija grūti piecelties, nevarēju izgulēties. Sapratu, ka kaut kas nav labi.

Aizgāju pie ģimenes ārsta nodot pilnu asins analīzi. Pēc pāris dienām man piedāvāja braukt uz Norvēģiju pastrādāt. Strādājot tur man uzzvanīja ģimenes ārste un teica, ka ar analīzēm nav labi. Teicu kad būšu Latvijā noteikti aiziešu. Pēc divu nedēļu strādāšanas man kaut kas notika ar muguru. Pat nevarēju saprast, kas tas bija, bet sāpes bija drausmīgas un pārvietošanās bija apgrūtināta. Pēc divu dienu atpūtas, protams turpināju strādāt jo biju apsolījis pabeigt. Strādāju ar vienu roku jo ar otru visu laiku stutēju sevi un nepārteaukti pie kaut kā turējos. Bija ļoti liela vēlme pēc iespējas ātrāk atgriezties mājās un noskaidrot, kas ar mani notiek jo tā nekad nav sāpējusi mugura.

Turpinājums sekos…..

Šie ir jautājumi uz kuriem mēs meklējam atbildes!

Vai diagnoze ir gala mērķis?

Kā sadzīvot ar diagnozi?

Cīnīties vai padoties?

Diagnoze

Katram darbam ir sava jēga! Katrai rīcībai ir savs iemesls!

Man dzīvē vēzis ir vairāk devis nekā ņēmis! Stiprināja ģimeni, ieguvu spēcīgus draugus! Piespieda apstāties… Un atvēra acis!

Ilgus gadus pārdomās, kas es esmu un kāpēc šeit esmu, ko man darīt un kā darīt. Nonācu pie secinājuma, ka darot visu no sirds un ar mīlestību, tu būsi mierā ar sevi! Ticēsi tam ko tu dari un sasniegsi nesasniedzamo, kas neļaus tev apstāties!

Tāpēc es lienu ārā no skapja un vēlos padalīties ar savu iekšējo pasauli! Es izveidošu zīmolu DIAGNOZE. Ceru, ka tas apvienos cilvēkus labiem darbiem! YouTube kanāls, ļaus jums ieskatīties cilvēku un ģimeņu ciešanu pasaulē. Būt lieciniekiem tam, ka ir iespējams pārvarēt jeb kuras ciešanas, ja mēs palīdzam viens otram. Katrs solis, viens otram tuvāk, mūs padara spēcīgākus!!!

Pārdomas

Neesi viens!

Mēs nedrīkstam būt vieni ar savu diagnozi. Vienam cīnīties ir ļoti nogurdinoši un mokoši, pat neiespējami. Biežiem ir tā, ka līdzcilvēki nesaprot ar ko mēs saskaramies un kā patiesībā jūtamies. Tas ir saprotams, viņi ir veseli! Mēs pirms diagnozes bijām tādi paši. Tikai saskaroties ar diagnozi, mēs saprotam patiesībā, kas tas ir! Sāpes, bailes no nezināmā, depresija un panikas lēkmes ir tikai aizberga redzamā daļa. Turot sevī visu, mēs sevi nospiežam un dziļāk grimstam bezdibenī, no kura tikt ārā ir brīžiem pat neiespējams. Daži padodās un pārstāj cīnīties. Pat nezinu, kā būtu pareizāk reaģēt uz to, kas notiek mūsu iekšējā pasaulē un ķermenī. Nezinu īsto metodi, kā pārvarēt neziāmo. Bet zinu vienu, kad tu to pieņem, paliek vieglāk. Vieglāk cīnīties, vieglāk uztvert nākamos izaicinājumus un triecienus. Sadzīvojot ar diagnozi, mēs kļūstam stiprāki un patiesībā saprotam cik spēcīgi esam. Saprotu, ka katram ir savs ceļš ejams, bet, ja ir kāds, kas var saprast to ko jūti, ir divreiz vieglāk iet šo diagnozes ceļu. Zinu, ka tas nav viegli, redzēt citu ciešanas un atrast īstos vādus. Bet, ja tev ir tāds cilvēks, tā var teikt ir uzvara pār diagnozi, jo jūs esat divi pret vienu!

Suns

Ja tu izvēlējies viņu un viņš izvēlējās tevi, tad viņš ir gatavs būt ar tevi visu mūžu!
Bet vai tu esi gatavs?
Viņš pieņems tevi, tāds kāds tu esi! Viņš būs ar tevi tur, kur tu būsi! Viņam nav vajadzīgi cilvēku labumi! Viņš var iztikt bez tiem!
Viņš būs ar tevi, jebkādos apstākļos! Viņš ir gatavs būt līdz galam kopā ar tevi, jo viņi ir uzticīgi!
Bet vai tu esi?
Kas tas īsti ir! Ko viņi jūt pret mums. Mīlestību, Draudzību, Uzticību, to viņi mums iemācīs, ja mēs nezinām!
Tas, kā viņi mūs sagaida mājās…
Tas , kad viņi mums vienmēr ir blakus, kad mums ir slikti…
Tas, kā viņi mūs gaida un skumst bez mums…
Tas, ka viņi vienmēr mūs aizstāvēs un būs vienmēr mūsu pusē…
Mācāmies no SUŅIEM, Mīlēt, Draudzēties, Uzticēties un būt Uzticīgi!!! No suņiem ir viegli mācīties, jo viņi ir vienkārši un īsti! Bet cilvēki ir sarežģīti un mākslīgi!

Ko es gribu?

Es gribu, lai mani saprot! Ja nesaprot, lai prasa, es varu paskaidrot! Varu izstāstīt, kāpēc es tā runāju un kāpēc es tā daru. Mans stāsts būs īstais, kurā vajadzētu ieklausīties. Nevis pieņemt to, kā jūs redzat!
Es gribu sievu nēsāt uz rokām, lai viņai spēkus taupītu!  Diemžēl vairs nevaru …
Es gribu bērnu pacelt un klēpī turēt! Diemžēl vairs nevaru …
Es gribu skriet, kā kadreiz bērnībā. Skrienot jutos brīvs un neapturams! Diemžēl vairs nevaru …
Es gribu lekt un kūleni mest, dejot kā kādreiz ballītēs. Es gribu visu to, ko man vēzis liedz darīt. Es saprotu, ka tā visa man nebūs. Manu sirdi tas plēš un dvēseli plosa. Iedomājoties vien par visu ko nevaru, es izplūstu asarās! Labi, ka ir atmiņas, tās ļauj pagriezt laiku atpakaļ!
Es gribu iemācīties dzīvot, bez aizspriedumiem un no tīras sirds! Lai sirdsapziņa nemoka mani, ja esmu darījis ne tā!
Es gribu, lai mīlestība ir mana prioritāte! Mīlestība pret dabu un cilvēkiem!
Es gribu, lai ir miers un cilvēkiem labs prāts!

0 vērtība!


Pat nezinu ar ko sākt!
Kas nav kārtībā ar mani?
Ko es daru ne tā?
Kad biju it kā vesels un noderīgs, viss bija kārtībā! Tas, ka mēģināju visiem palīdzēt un nemācēju atteikt, daudziem patika, daudziem nepatika! Šobrīd atsakot, daudziem nepatīk un nesaprot kāpēc! Esmu 1. grupas invalīds, kurš cīnās ar vēzi! Visi it kā zin, ka esmu invalīds, bet neskatoties uz to, cilvēki dīvaini reaģē!
Atziņa, kuru esmu sapratis pēdējos gados, ir 0 vērtība! 0 vērtība citu acīs! Bezvērtības status ir jāuztver kā pašsaprotamu lietu? Šī ir lieta, kas manī iznīcina ticību cilvēkos!
Sāksim ar to, ka visu, ko es daru, tam visam ir liels risks! Risks, ka ar mani un manu veselību var notikt, kas neatgriezenisks! To, protams, neviens nesaprot, izņemot ārstus, kas aizliedz dzīvot tā kā pirms vēža! Bija ļoti patīkami, ka tu esi noderīgs! Nebija tā , ka jēgas no manis nebija! Riskējot ar sevu veselību, baudīju savus darba augļus! Nu pienāca brīdis, kad sapratu! Ja tā turpināšu, varēšu aizmirst par staigāšanu uz savām kājām! Katra nepareiza kustība var mani nolikt uz invalīdu ratiņiem! Tas būtu labākajā gadījumā! Par ļaunako scenāriju bail pat domāt!
Tad rodas jautājums! Kuri būs tie, kas palīdzēs? Diez vai tie, kam palīdzēju es! Kad mūsu ģimenē ienāca vēzis, mūsu ģimene kļuva spēcīgāka, kā nekad! Diemžēl ilgstoša cīņa ar vēzi, mūs ir nogurdinājusi! Ne tikai mūs, bet arī cilvēkus, kas mums apkārt! Ir tādi, kas vienkārši izmet mūs no savas dzīves! Lai būtu viņiem vieglāk! Un te arī rodas cilvēkiem 0 vērtība!!!

Brīdis iedvesmas

Kā es jūtu Tevi…Es esmu Tu un Tu esi manī.
Es nebūšu tas, kurš nemainīs Tevi.
Es mīlēšu to, kas radīts no Tevis.
Es dzīvošu tā, lai mūžība Tevī.

Es neļaušu mūs ne izšķirt, ne dalīt.
Es būšu ar Tevi no rieta līdz rietam.
Es atdošu visu, lai mīl arī bērni.
Es ticēšu tam, ka viss būs labi!

Es mīlu tevi Latvija!
Autors L. Emke

Nav vārdu tādu, kas mani mierinātu
Ir sāpes, bezspēks un mazliet bail
Kas mani notur un neļauj pazust
Ir mīlestība un bailes mirt….

Man katru dienu sāp visi kauli
Bet gars man neļauj padoties
Es cīnos katru dienu ar savām bailēm
Kas mani lēnām nokausē

Man bail ir nokrist un nepiecelties
Man bail no rīta neatmosties
Man laikam ir no visa bail
Pat brīžiem bail, ka nebaidos

Es savas bailes sāku cienīt
Tās mani virza uz pilnību
Tās vienmēr uztur manu garu
Un neļauj pazust ticībai

Tā cīņa kurai cauri eju
Man daudz ko dzīvē iemāca
Celt galvu augšā un cīņassparu
Un nepadoties domās pat

Es pamostos un esmu laimīgs
Ka varu būt starp savējiem
Un saku paldies sev, ka ticu
Ka mani augšā tur negaida

Autors L. Emke

Ja nav mīlestības, tad nav nekā

Ja tu nemīli ģimeni, tad nav laimes
Ja tu nemīli cilvēku, tad nav cieņas
Ja tu nemīli darbu, tad nav atdeves
Ja tu nemīli dabu, tu iznīcini sevi
Ja tu nemīli dzīvniekus, tad tev nav sirds
Ja tu nemīli dzīvi, tad dzīvot nav jēgas

Mīlestība ir atslēga uz visām durvīm

Ar mīlestību var visu panākt un iegūt
Ar mīlestību var visu apturēt un saglābt
Ar mīlestību ir miers visapkārt
Ar mīlestību tu kļūsti labāks

Lai iemācītos mīlēt visu ir vajadzīgs mums laiks! Ja mēs neizniekotu laiku, nevajadzīgās lietās, mēs ātrāk iemācītos mīlēt! Un ticiet man, šī pasaule kļūs labāka, tikai ar MĪLESTĪBU!!!

Autors L.Emke

Man patīk tie, kas zin kāds esmu!
Tik māk man pārmest, ka nedaru es tā!

Kā visi zin, kā man ir jādar?
Ja paši dzīvo ne šā ne tā!

Tā mana dzīve, man pašam viss ir jādar.
No manām kļūdām nemācīsies tie.

Jo viņiem vieglāk, pateikt, kā tam jābūt!
Bet nevis pamacīt, kā būtu pareizāk.

Nu it kā skaidrs, ka dzīve katram sava
Bet vēlme aizrādīt, tā vienmēr sekos man

Un ko es varu pateikt pašās beigās
Nu lieciet mierā mani un pieķerietis sev!

Autors L.Emke

Tu un es – mēs, kā viens vesels
Mūs izšķirt nebūs iespējams
Tu man kā spēka avots esi
Kas vienmēr mani stiprina

Tu manai gunij neļauj dzist
Jo tev ir mana dzirkstele
Tu mani radīji kāds es esmu
Mums lemts ar tevi kopā būt

Mums mīlestības ir tik daudz
Ka tajā peldamies, kā okeānā
Un reizēm nogrimstam mēs kopā
Līdz dzelmes pašam dibenam
Tur abi mēs tik spēku rodam
Lai atkal kopā peldētos

Nekur nav rakstīts, kā jāmīl tevi
To varu uzrakstīt es pats
Es mīlu tevi, ka vārdiem bezspēks
Man paskaidrot, kas mīlestība ir
Ir tikai jūtu eksplozija
Kas mūsu šūnas apvieno

Tu vienmēr būsi mana
Tā laikam lemts jau bija sen
Man laime parādīja ceļu
Pie tavas sirds, kur patverties

Bez tevis nevaru ne dienas
Pat bail ir iedomāties to
Kad nesatikšos es no rīta
Ar tavu smaidu burvīgo

Es varu turpināt bezgala
Ar vārdiem tevi apvārdot
Bet zini vienu, tās manas jūtas
Tās beigsies tad, kad izdzisīšu es

Autors L. Emke

Nav laikam vērtības, tā visi saka,
Bet vērtība ir tad, kad laiku dod.
Nav laikam vērtības, tie tīri meli,
Jo laiks ir vērtīgākais, ko varam dot.

Man laika maz ir atlicis pavisam
Un nevēlos nemaz to izniekot.
Tā katra sekunde, kurā esmu,
Ļauj dalīties un nenožēlot it neko.

Par visām lietām, ko nepaspējis esmu,
Es cenšos paveikt cik vien laika man.
Un visiem tiem, kam maz ir ticis
Apsolu, ka došu visu, kas man atlicis.

Bet, kad jūs no manis prasat laiku,
Jūs padomājiet vai pietiks laika man!
Jo zinot to, ka nekas nav mūžīgs,
Mans mūžs var nepietikt priekš jums.

Un, ja nu jūs man laiku tomēr dodat,
Mans laiciņš dubultosies tad.
Es paspēt varētu un labotu tad visu,
Ko esmu sabojājis vai atlicis.

Mans laiks ir tas, kas man visvairāk dzīvē ir pietrūcis!

Autors L. Emke